Brzezinski Piotr

Piotr Brzezinski - ikona

Własne zbiory archiwaliów –   Archiwalne fotografie z prywatnego albumu Pani Donaty Martenka – Osiek Nad Notecią

Archiwalia – WIARUS – ROK VII – nr 47 (dodane 21.05.2014)

MŁODZIEŻOWA WYSTAWA FILATELISTYCZNA – WYRZYSK 78

Fotografie archiwalne

ZBIORY ARCHIWALNE PANA JÓZEFA KROPACZA

Zdjęcia z prywatnego archiwum p. Edmunda Różyńskiego z Wyrzyska

Bronisław Przykucki – fotografie archiwalne z domowego albumu

KRONIKA GS „SAMOPOMOC CHŁOPSKA” w Wyrzysku z 1965 r.   cz.1           cz.2 

Fotografie archiwalne Mariana Tyczki z Wyrzyska

 

 

  FOTOGRAFIE WYRZYSKA JAKO KAPITAŁ KULTUROWY MIASTA. OBRAZY, TWÓRCY, RECEPCJA.

(cz.1 pracy którą napisałem pod kierunkiem prof. dr. hab. Zbigniewa Jasiewicza z Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, któremu serdecznie dziękuję za merytoryczne wsparcie, życzliwość i poświęcony czas. Zapraszam – naciśnij link -)

        CZ – 2              CZ – 3         CZ – 4           CZ – 5        CZ – 6       CZ – 7         CZ – 8         CZ – 9         CZ – 10

CZ. 11    CZ. 12           CZ. 13      CZ. 14                CZ.15                  CZ.16

I JESZCZE O PRZYGOTOWANIACH DO PUBLIKACJI ZBIORÓW FOTOGRAFII ARCHIWALNYCH.

        Przygotowując się do publikacji archiwalnych fotografii, wyszperanych w internecie przez Romana Tadycha, pokazywania moich zbiorów pozyskanych od mieszkańców Wyrzyska i okolic, rozsyłałem adresy tej strony do przyjaciół i znajomych. Po raz pierwszy w życiu pracuję przy takim przedsięwzięciu, dlatego bardzo potrzebne są opinie na ten temat, sugestie zmian, propozycje i pomysły na to jak ma ona (strona) wyglądać. Jednym z adresatów był Piotr Olszewski, dawny kolega ze szkoły średniej, mieszkający obecnie w Nakle N/Notecią. Po kilku dniach otrzymałem od niego taki oto list:

          Dnia Piątek, 15 Marca 2013 20:26 Olszewski Piotr napisał(a):

Witam Piotrze. Po szybkim przejrzeniu strony „Oczy szeroko otwarte” jestem pod wrażeniem! To wszystko to Twoje dzieło? Będę do Was zaglądał i pozwolę sobie napisać co nieco. Ja bardzo lubię takie stare fotografie, których próbkę zamieściłeś. Dołączyłem kilka zdjęć z moich zbiorów, na jednym z nich jest moja Babcia, zdjęcie zrobione jest gdzieś w Sadkach w roku ok.1920, jak jeszcze była panienką. Ten pan na motocyklu,to jakiś kolega mojego Dziadka, a kogo przedstawia i gdzie zostało zrobione trzecie z tych „starych”-nie wiem. „Nowsze fotografie” są Twojego dzieła, na obu między innymi moi wychowawcy- Jasiu i Jadzia, oboje niestety na tamtym świecie. W przyszłym roku powinny być obchody 50-lecia „Nafty”, byłem na 45 i jeszcze wcześniejszym chyba 25-leciu. Rozmawiałem oczywiście z sympatycznym Grzesiem Sową-promotorem mojej pracy dyplomowej i z taką fajną babeczką, zapomniałem jak się nazywa, uczyła niemieckiego, normalnie czas jej się nie ima, lekko tylko włos przyprószony. Jak będą obchody 50, to mam nadzieję,że się wybierzemy. Pozdrawiam- Olszewski także Piotr, do miłego zobaczenia lub usłyszenia.

(Tytułem wyjaśnienia „Nafta” to Technikum Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Pile, w którym kończyłem szkołę średnią, następnie podjąłem tam pracę w szkolnym studiu telewizyjnym (jedno z pierwszych w Polsce).

         Po wielu latach znajomości z Piotrem otrzymuję od niego stare fotografie jego rodziny, a do tego jeszcze fotografie które wykonałem sam trzydzieści lat temu, których nie posiadam w prywatnych zbiorach. Z wielką przyjemnością zaprezentuję je poniżej. Te sprzed wojny, to wizerunki ludzi i ich otoczenia, których nie możemy pamiętać. Te bardziej współczesne, to też historia, przedstawiająca między innymi moich nauczycieli, którzy dzisiaj już nie żyją. Historie dzielimy na „małe” i „DUŻE”, te małe są też ważne.

         Zanim obejrzycie fotografie poniżej zwracam się z prośbą do wszystkich którzy będą odwiedzać „zakładkę”: fotografia archiwalna. W albumach fotograficznych, które przechowujecie państwo w domach po swoich rodzicach i dziadkach jest „zaczarowany” obraz tamtego, dawnego czasu: „naszych miast, ulic ożywionych ludźmi i powozami, naszych twarzy, ubiorów, ruchów, zebrań, uroczystości, słowem: życia naszego powszedniego, którego badanie będzie dla nas niewyczerpanym źródłem przyjemności i pożytku”. Dlatego proszę, przynoście do pracowni fotograficznej „OCZY SZEROKO OTWARTE” albumy i pojedyncze fotografie. Razem wybierzemy te które nadają się do archiwizacji i późniejszej publikacji ich na tej stronie. Albumy wrócą do was nienaruszone, skanowanie fotografii nie narusza ich jakości.

 

lastscan1 lastscan17
lastscan18
lastscan10 lastscan11
lastscan5 lastscan1-1

 

 

          Jeśli taki apel zakończy się powodzeniem, stworzymy razem największą galerię fotograficzną dla tego terenu, dla Wyrzyska i okolic. Jeśli nie zrobimy tego teraz to kiedy? Na strychach i w piwnicach, w kartonach i w kufrach, wszędzie tam gdzie zbyt często nie zaglądamy, niszczeje i blaknie historia tego terenu.

SERDECZNIE ZAPRASZAM.

Piotr Brzezinski – M-GOK Wyrzysk, ul. Kościuszki 15

maill: piotrbrzezinski1@wp.pl,

mgokwyrzyskfoto@wp.pl