Roman Tadych – zbiory archiwaliów – cz.9

10.12.2008

hwscan00002Fot. 1 – OSIEK – PRACZ Tow. żeglarskie na kąpielisku – zdj. z 1948 może 1 MAJ W WYRZYSKUFot. 2 – 1 maj w Wyrzysku orkiestra OSP Osiek Nad Notecią
DOMOWE STARE (25)Fot. 11 – Harcerki Osieckie HARCERKI

Harcerstwo w Osieku powstało po II wojnie światowej. W latach 20-tych okresu międzywojennego istniało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – organizacja skupiająca młodych i chętnych do krzewienia kultury i sportu. Z notatek archiwalnej prasy wiadomo, iż Osieckie „Sokoły” miały swój sztandar.
Członkowie uczestniczyli w wielu uroczystościach religijnych i państwowych. Towarzystwo „Sokół” było przyczynkiem do powstania dzisiejszego klubu sportowego „Orzeł” Osiek. Wiadomo mi również że zaraz po II wojnie, w Osieku Pan Tadeusz Janowiak chciał reaktywacji harcerstwa. Jednak jego zamiary nie udały się, harcerstwo powstało, ale nie takie jak myślał (był aresztowany i prześladowany, wiele lat odsiedział w komunistycznym więzieniu), harcerstwo było można by rzec pod dyktando „nowej władzy” – chociaż z opowiadań mojej mamy fajnie było, wesoło ……), na zdj. moja mama – M. KOLAS.
SADZENIE LASUFot. 4 – Dzieci szkoły z Osieka w miejscowości Stanowiska k/Polanowa – lekcje
biologi, geografii (sadzenie lasu), widać kierownika szkoły Alojzego
Czerwińskiego – działacz społeczny, znany w powiecie wyrzyskim, prelegent oświatowy, twórca wielu inicjatyw społecznych (towarzystw)
OSIEK STARE ZDJ (31)Fot. 5 – Osiecka orkiestra OSP