FERIE ZIMOWE W M-GOK – 2014

             Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku oraz członkowie naszego koła fotograficznego „Oczy Szeroko Otwarte” zaplanowali w czasie tegorocznych ferii, przy udziale dzieci i młodzieży z zewnątrz, realizację autorskiego projektu pn. „NIE DO POZNANIA”. Efekt artystyczny tego przedsięwzięcia przedstawimy nieco później, po feriach. Obróbka materiału, jego staranny wybór oraz techniczne przygotowanie wymaga czasu, dlatego też proszę się uzbroić w cierpliwość. Sam zrobiłbym to szybko i sprawnie, ale nie o to tu idzie; to dzieci z koła wybierają, dokonują obróbki, a następnie decydują, które fotografie będą publikowane.
W czasie zabawy przy projekcie „NIE DO POZNANIA”, dzieci i młodzież z koła pracują nad jeszcze jednym, myślę –  ciekawym, zadaniem. Polega ono na wykonaniu dobrej fotografii reportażowej. Dla wtajemniczonych istnieje pewna zasadnicza różnica między fotografiami relacjonującymi wydarzenie a fotografią reportażową. W gronie fotoreporterów najbardziej znane jest słynne powiedzenie równie słynnego fotoreportera wojennego, Roberta Capy: „Jeśli twoje zdjęcia nie są dość dobre, to znaczy, że nie byłeś dostatecznie blisko”. Dobry fotoreportaż powinien opowiadać pewną historię. Fotografując, fotografujący powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, co wniosą jego zdjęcia do opowiadanej historii. W fotoreportażu bywa, że będziemy musieli zrezygnować z naprawdę udanych kadrów, które jednak nie wnoszą nic do „opowiadanej” historii. Pogódźmy się z tym i, po prostu, usuńmy je z karty pamięci. W reportażu większe znaczenie mają emocje niż perfekcja techniczna. Dobry fotoreportaż nie może być „przegadany”.
O tym, o co chodzi w projekcie „NIE DO POZNANIA”, jaki jest jego motyw przewodni, napiszę, gdy będę prezentował gotowe prace (część z Państwa czytających ten tekst pewnie się tego domyśla). Za to sukcesywnie, w miarę czasu i możliwości, w galeriach fotograficznych poniżej prezentował będę: najlepsze fotografie reporterskie wykonane w czasie zajęć oraz relację fotograficzną ze wszystkich działań, które odbywają się w czasie ferii w M-GOK.
Opiekun koła – instr. fotografii Piotr Brzezinski

PIĄTEK (07.02.2014) – „BUDUJEMY MIASTO Z MARZEŃ BEZ UŻYWEK I PRZEMOCY”
W dwu galeriach poniżej umieściłem relację fotograficzną wykonaną przez Kacpra Wolskiego z kl. VI SP w Wyrzysku, dorzucając kilka swoich fotek. Fotografie są kolorowe. Z tych fotografii wybrałem kilkanaście, które przekonwertowałem na fotografie czarno-białe. Dzięki temu zabiegowi fotoreportaż bardziej zwraca uwagę na emocje towarzyszące uczestnikom zabawy. Pozostałe zdjęcia wykonane przez innych członków koła umieszczę po obróbce.

 

…………………………………………………………………………………………

 

…………………………………………………………………………………………

Fotoreportaż z wycieczki do Skansenu  w Osieku Nad Notecią (06.02.2014) – fot. Kacper Wolski – kl. VI SP

Fotoreportaż Oliwi Beker (I kl. Gimnazjum w Wyrzysku) – 05.02.2014

Fotografie z pracowni fotograficznej koła „Oczy szeroko otwarte” – drugi dzień (05.02.2014)

Fotografie z 04.02.2014

———————————————————————–

 

————————————————————————