PODSUMOWANIE I ROKU DZIAŁALNOŚCI KFF „OCZY SZEROKO OTWARTE” 22.10.2013

             W dniu 22.10.2013 r. odbył się wernisaż wystawy podsumowującej pierwszy rok działalności koła fotograficzno-filmowego „OCZY SZEROKO OTWARTE” w M-GOK w Wyrzysku. W naszej pamięci pozostaną uśmiechnięte i podekscytowane twarze naszych Gości, którzy dopisali i licznie przybyli. Można zaryzykować stwierdzenie, że Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury „pękał w szwach”.

        Ta wystawa to sukces wielu ludzi. Dyrektorowi M-GOK Czesławowi Pająkowi i jego pracownikom dziękuję w imieniu dzieci za możliwość świętowania, tzn. za środki finansowe, które pozwoliły przygotować bardzo obszerną „opowieść” fotograficzną, za piękny wystrój galerii. Dla tych młodych członków koła prawdziwa wystawa to niesamowite wyróżnienie, po raz pierwszy w życiu ich „dzieła” podziwiali dorośli: kiwali z uznaniem głowami i chwalili.

         Jest to także sukces osób, które od początku wspierają naszą działalność.

          Dziękuję zaprzyjaźnionym z kołem wyrzyskim fotografom: Jurkowi Bieniowi, Piotrowi Gajewskiemu i Michałowi Koźlikowskiemu. To dzięki ich pomocy sprzętowej mogę wykonywać z dziećmi pewne fotograficzne ćwiczenia.

         Marcin Stańczyk to osoba, która udostępniła miejsce na serwerze, dzięki czemu niezliczona ilość zdjęć (w chwili obecnej już ponad 200 galerii) jest prezentowana na stronie internetowej koła. Bez pomocy Przemka Niezgódzkiego i Krzysztofa Śmigaja w założeniu strony, a później w nauce jej obsługiwania też nie dalibyśmy sobie rady.

          Pan Ireneusz Przydział i Adam Balcerowicz to „gospodarze” stawów rybnych Ostrówek, dziękuję za możliwość przyjazdu z młodzieżą i podglądania przyrody.

           Ks. Piotrowi Gałązce z Górki Klasztornej za życzliwość i uśmiech w Sanktuarium Maryjnym.

           Romanowi Tadychowi i Jerzemu Jagodzińskiemu dziękuję za nieustanne poszukiwania archiwaliów związanych z ziemią wyrzyską, udostępnianiu ich z możliwością prezentacji na naszej stronie internetowej.

           Zdzisławowi Seroce, Leszkowi Balcerowskiemu, Rafałowi Kasprzyckiemu,  Marcinowi Harczukowi dziękuję za bezinteresowną pomoc.

           Bogusławie Jagodzińskiej, Stefanowi Rymerowi, nauczycielom szkoły podstawowej i gimnazjum za przychylność.

          Dziękuję wszystkim nie wymienionym z imienia i nazwiska, znajomym i nieznajomym za sympatię z którą spotykamy się na co dzień, za uśmiech, często dobre słowo.

          Podsumować I rok działalności koła to nie jest łatwe zadanie, dużo się w tym czasie wydarzyło. Uczestniczyliśmy w  lokalnych wydarzeniach, powstało tysiące fotografii i plików filmowych. Na zajęciach wykonaliśmy wiele projektów fotograficznych. Nawet 1/100 z tego co zrobiliśmy nie udało się zaprezentować na wernisażu.

          Dla mnie pierwszy rok działalności koła to próba zaistnienia, próba zwrócenia na siebie uwagi, wpisania się w „wyrzyski” krajobraz, nie tylko kulturalny. Dokumentujemy teraźniejszość by była cenną pamiątką w przyszłości, uczymy się widzieć więcej. O tym, że nam się to udaje świadczy strona internetowa i ilość odwiedzin.

         Dziękuję też panu G. Pudiakowi, artyście z Ukrainy, który przyszedł na wystawę z namalowanym przez siebie obrazem, przedstawiającym tęczę nad drogą prowadzącą do Wyrzyska, a jak mówi autor jest przesłaniem i życzeniem pokoju dla naszej Ziemi, dla naszego miasta.

 NA KONIEC:

Jeszcze raz dziękuję za obecność, za wszystkie dobre słowa, za wsparcie.

                                                  Piotr Brzezinski

Fot. Wiktoria Sak

I jeszcze kilka fotografii udostępnionych nam przez portal internetowy Nasz Wyrzysk. Fotografie są o tyle cenne że po raz pierwszy sfotografowano prawie wszystkich członków koła OCZY SZEROKO OTWARTE. Nie posiadamy takich fotografii z prostej przyczyny, zajęcia odbywają się w sześciu grupach przez cały tydzień. Przez pierwszy rok pracy nigdy nie udało nam się zebrać tak aby taką wspólną fotografię wykonać.

Poniżej prezentuję fotografie które zostały wybrane przez dzieci na pierwszą w swoim życiu wystawę fotograficzną. Serdecznie zapraszam do ich obejrzenia.

 GRUPA I:

Fotografie Julki Mocek

Fotografie Wiktorii Mróz


Fotografie Zuzanny Doberstein

Fotografie Zuzanny Jaskólskiej

GRUPA II:

Fotografie Małgosi Kornackiej

Fotografie Kasi Szymczak

Fotografie Weroniki Wachowiacz

Fotografie Oliwii Beker

GRUPA III:

Fotografie Aleksandry Gawrońskiej

Fotografie Iwony Kraczek

Fotografie Sary Szpott

Fotografie Kacpra Wolskiego


GRUPA IV:

Fotografie Anety Witkowskiej

Fotografie Karmeny Szamary

Fotografie Wiktorii Sak

Fotografie Sary Nowak

Fotografie Aleksandry Szamary

GRUPA V:

Fotografie Dominika Tośko

Fotografie Wiktorii Sławińskiej

Fotografie Huberta Spirydow i Klaudii Tyburczy

GRUPA VI:

Fotografie Julii Barcikowskiej i Wiktorii Radtke

Fotografie Natalii Wyczyńskiej