Projekt – Fotografia archiwalna

 

Ferie zimowe dla członków koła „Oczy Szeroko Otwarte” to dobry moment na realizację pomysłów fotograficznych. Podczas zajęć z historii fotografii, pokazując archiwalne fotografie z moich zbiorów, wpadłem na pewien pomysł. Oglądając takie fotografie jak poniżej, pomyślałem o cofnięciu się w czasie o przynajmniej 100 lat.

 

 Nowy-6  Nowy-7

 

009

Fot. otrzymałem do archiwizacji kilka lat temu od przesympatycznej starszej pani Łukowskiej (kliknij na fot., aby powiększyć).

Wykorzystując nowoczesny sprzęt fotograficzny, można spróbować wykonać fotografie podobne do tych, które wykonywano bardzo dawno temu, spróbować uchwycić niepowtarzalny klimat i urok tych zniszczonych, pożółkłych odbitek, przedstawiających ludzi z ubiegłego wieku. Przedsięwzięcie nie jest łatwe do zrealizowania, ale nie niemożliwe. Spośród dzieci przychodzących na zajęcia ogólne w czasie ferii do Domu Kultury wybieraliśmy grupki dwu – lub trzyosobowe, które po zejściu do piwnicy, gdzie mieści się pracownia, były informowane o pomyśle i namawiane do charakteryzacji i zmiany stroju. W zaimprowizowanej przebieralni, na przemian członkowie koła dokonywali charakteryzacji małych modelek i modeli. W tym czasie inni członkowie koła przygotowali atelier fotograficzne w taki sposób aby można było wykonać modelkom i modelom jak najlepsze sesje fotograficzne. W poszczególnych galeriach umieszczone są fotografie reportażowe z tego, jak przedsięwzięcie pn. „Fotografia archiwalna w 100 lat później” wyglądało. Następnie zobaczyć możemy plon sesji fotograficznej, surowe zdjęcia do wyboru tego jednego, nad którym będziemy pracować. Efekt końcowy to fotografie odwzorowujące urok i wdzięk starej fotografii portretowej.

Albert Fąs3

Fotografię -wzorzec- wykonałem, chcąc pokazać młodzieży, do czego będziemy dążyć przy obróbce w programach komputerowych (kliknij na fot., aby powiększyć).

Fotografie z przygotowań do projektu: Fotografia archiwalna

Fotografie z sesji zdjęciowej

ZREALIZOWANY POMYSŁ – GOTOWE FOTOGRAFIE