„TERAZ JEST CZAS” i „NOCE I DNIE”

 

           W ostatnim czasie miałem niewątpliwą przyjemność a także zaszczyt (a to za sprawą moich przyjaciół z Domu Polskiego w Zakrzewie, Barbary i Henryka Szopińskich), fotografować dwa wydarzenia (projekty) teatralne, zrealizowane w tamtejszym Domu Polskim.

Spektakle są częścią programu Wielkopolska: Rewolucje, narodził się z niezgody na centralistyczną wizję kultury. Jego celem jest integracja i twórcza prowokacja lokalnych społeczności, łączenie pokoleń, definiowanie tożsamości poprzez miejsce zamieszkania, ale także przełamanie stereotypu, że w miejscach poza centrum nie ma miejsca na sztukę krytyczną, eksperymentalną. Kuratorką programu jest Agata Siwiak.

„TERAZ JEST CZAS”

Reżyseria i choreografia:

Mikołaj Mikołajczyk

Dramaturgia:

Aneta Cardet

Opracowanie muzyczne:

Zbigniew Kozub

Scenografia:

Łukasz Błażejewski

Video:

Mirek Kaczmarek

Premiera spektaklu:

Dom Kultury „Dom Polski”

w Zakrzewie koło Złotowa.

Występuję: Edmund Bindek, Urszula Chałubek, Jan Cieślik, Irena Czermak, Alicja Dąbek, Bogdan Dąbrowski, Danka Okonska, Janusz Okonski, Eugenia Płaczek, Łucja Podlewska, Jerzy Podlewski, Józefa Polak, Maria Trokowska, Jan Wojciechowski, Danuta Zdrenka.

Drugi Projekt to Noce i dnie. Jest on kolejną odsłoną współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym „Wrzos” z Zakrzewa. W tym roku reżyser i choreograf wraz z zespołem realizatorów postanowił pójść o krok dalej. Seniorzy będą mierzyli się nie tylko z zadaniami teatru ruchu, ale także z własną opowieścią o życiu. Inspiracji dla siebie szukają we wpisanej w historię Wielkopolski powieści Marii Dąbrowskiej Noce i dnie, stawiającej pytania o podsumowanie życia, jego spełnienie i niespełnienie.

Reżyseria i choreografia: Mikołaj Mikołajczyk Dramaturgia: Małgorzata Dziewulska Muzyka: Zbigniew Kozub Scenografia i video: Mirek Kaczmarek

Występują: Edmund Bindek, Urszula Chałubek, Jan Cieślik,

Irena Czermak, Alicja Dąbek, Bogdan Dąbrowski, Danuta Okońska,

Janusz Okoński, Eugenia Płaczek, Łucja Podlewska, ]erzy Podlewski,

Józefa Polak, Maria Trokowska, Jan Wojciechowstó, Danuta Zdrenka

oraz Mikołaj Mikolajczyk

Gościnnie: Adam Ferency i Iwona Pasińska

Premiera spektaklu:

5 i 6 września 2013r., „Dom Polski” w Zakrzewię.

Spektakl jest częścią programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego Wielkopolska: Rewolucje, realizowanego w ramach projektu Budzik kulturalny.

Program działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski.

Kuratorka programu Wielkopolska: Rewolucje – Agata Siwiak

        Dodam od siebie że poznanie tych pełnych życia i pogodnych duchem „starszych ludzi” z Zespołu Śpiewaczego „Wrzos” było dla mnie czymś wyjątkowym. Ich uśmiechnięte i pełne optymizmu twarze są dla mnie wskazówką na przyszłość (bądź co bądź już nie za długo będę w ich wieku). Przeobrażenie się w aktorów, którzy na scenie, podczas spektaklu poruszają się z niezwykłą pewnością siebie, bez widocznej tremy, prezentując widzom skomplikowaną opowieść o życiu, jest pokazaniem (mi, osobie która boi się starości) kim są naprawdę pomimo wieku. „Iskry” w oczach tych „seniorów” w czasie spektaklu i nie tylko dowodzą niepodważalnie prawdy że nie wygląd, zmarszczki, siwe włosy i okulary z nieco grubszym szkłem pozwalają patrzącym z boku określać ich wiek. Ja po obejrzeniu obu spektakli daję im co najwyżej 18 lat dodając do tego dojrzałość i mądrość którą prezentują.

     Dziękuję za możliwość bycia tam, to zaszczyt. Dziękuję Barbarze i Henrykowi za to że jeszcze nigdy się nie zawiodłem, korzystając z ich zaproszeń. Głęboki ukłon w stronę „SENIORÓW” którzy pozwalają mi patrzeć z optymizmem w przyszłość (wystarczy tylko brać z nich przykład, czyli cieszyć się życiem, nawet jeśli tu czy tam pobolewa).

Fotografie w pierwszej galerii to relacja z prób przed spektaklem „Teraz jest czas” którą prowadził Henryk Szopiński.  

Materiał fotograficzny zaprezentowany poniżej został wykonany w czasie Malta Festiwal Poznań.

      Druga galeria to premiera Projektu: Noce i Dnie z 5 września 2013 r. Fotografowanie w warunkach sztucznego, kolorowego i niezbyt jasnego oświetlenia jest trudną sztuką (oświetlenie odgrywa w przedstawieniu „Noce i dnie” dużą rolę i mając do dyspozycji sprzęt który posiadam a nie jest on najwyższej klasy, wykonałem część zdjęć z dużą czułością matrycy w technice czarno-białej). 


Poniżej reportaż fotograficzny „Noce i dnie” z dnia premiery (5.09.2013) w kolorze