Brzezinski Piotr
Własne zbiory archiwaliów – Archiwalne fotografie z prywatnego albumu Pani Donaty Martenka – Osiek Nad Notecią
Archiwalia – WIARUS – ROK VII – nr 47 (dodane 21.05.2014)
MŁODZIEŻOWA WYSTAWA FILATELISTYCZNA – WYRZYSK 78
ZBIORY ARCHIWALNE PANA JÓZEFA KROPACZA
Zdjęcia z prywatnego archiwum p. Edmunda Różyńskiego z Wyrzyska
Bronisław Przykucki – fotografie archiwalne z domowego albumu
KRONIKA GS „SAMOPOMOC CHŁOPSKA” w Wyrzysku z 1965 r. cz.1 cz.2
Fotografie archiwalne Mariana Tyczki z Wyrzyska
FOTOGRAFIE WYRZYSKA JAKO KAPITAŁ KULTUROWY MIASTA. OBRAZY, TWÓRCY, RECEPCJA.
CZ – 2 CZ – 3 CZ – 4 CZ – 5 CZ – 6 CZ – 7 CZ – 8 CZ – 9 CZ – 10
CZ. 11 CZ. 12 CZ. 13 CZ. 14 CZ.15 CZ.16
I JESZCZE O PRZYGOTOWANIACH DO PUBLIKACJI ZBIORÓW FOTOGRAFII ARCHIWALNYCH.
Przygotowując się do publikacji archiwalnych fotografii, wyszperanych w internecie przez Romana Tadycha, pokazywania moich zbiorów pozyskanych od mieszkańców Wyrzyska i okolic, rozsyłałem adresy tej strony do przyjaciół i znajomych. Po raz pierwszy w życiu pracuję przy takim przedsięwzięciu, dlatego bardzo potrzebne są opinie na ten temat, sugestie zmian, propozycje i pomysły na to jak ma ona (strona) wyglądać. Jednym z adresatów był Piotr Olszewski, dawny kolega ze szkoły średniej, mieszkający obecnie w Nakle N/Notecią. Po kilku dniach otrzymałem od niego taki oto list:
Dnia Piątek, 15 Marca 2013 20:26 Olszewski Piotr napisał(a):
Witam Piotrze. Po szybkim przejrzeniu strony „Oczy szeroko otwarte” jestem pod wrażeniem! To wszystko to Twoje dzieło? Będę do Was zaglądał i pozwolę sobie napisać co nieco. Ja bardzo lubię takie stare fotografie, których próbkę zamieściłeś. Dołączyłem kilka zdjęć z moich zbiorów, na jednym z nich jest moja Babcia, zdjęcie zrobione jest gdzieś w Sadkach w roku ok.1920, jak jeszcze była panienką. Ten pan na motocyklu,to jakiś kolega mojego Dziadka, a kogo przedstawia i gdzie zostało zrobione trzecie z tych „starych”-nie wiem. „Nowsze fotografie” są Twojego dzieła, na obu między innymi moi wychowawcy- Jasiu i Jadzia, oboje niestety na tamtym świecie. W przyszłym roku powinny być obchody 50-lecia „Nafty”, byłem na 45 i jeszcze wcześniejszym chyba 25-leciu. Rozmawiałem oczywiście z sympatycznym Grzesiem Sową-promotorem mojej pracy dyplomowej i z taką fajną babeczką, zapomniałem jak się nazywa, uczyła niemieckiego, normalnie czas jej się nie ima, lekko tylko włos przyprószony. Jak będą obchody 50, to mam nadzieję,że się wybierzemy. Pozdrawiam- Olszewski także Piotr, do miłego zobaczenia lub usłyszenia.
(Tytułem wyjaśnienia „Nafta” to Technikum Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Pile, w którym kończyłem szkołę średnią, następnie podjąłem tam pracę w szkolnym studiu telewizyjnym (jedno z pierwszych w Polsce).
Po wielu latach znajomości z Piotrem otrzymuję od niego stare fotografie jego rodziny, a do tego jeszcze fotografie które wykonałem sam trzydzieści lat temu, których nie posiadam w prywatnych zbiorach. Z wielką przyjemnością zaprezentuję je poniżej. Te sprzed wojny, to wizerunki ludzi i ich otoczenia, których nie możemy pamiętać. Te bardziej współczesne, to też historia, przedstawiająca między innymi moich nauczycieli, którzy dzisiaj już nie żyją. Historie dzielimy na „małe” i „DUŻE”, te małe są też ważne.
Zanim obejrzycie fotografie poniżej zwracam się z prośbą do wszystkich którzy będą odwiedzać „zakładkę”: fotografia archiwalna. W albumach fotograficznych, które przechowujecie państwo w domach po swoich rodzicach i dziadkach jest „zaczarowany” obraz tamtego, dawnego czasu: „naszych miast, ulic ożywionych ludźmi i powozami, naszych twarzy, ubiorów, ruchów, zebrań, uroczystości, słowem: życia naszego powszedniego, którego badanie będzie dla nas niewyczerpanym źródłem przyjemności i pożytku”. Dlatego proszę, przynoście do pracowni fotograficznej „OCZY SZEROKO OTWARTE” albumy i pojedyncze fotografie. Razem wybierzemy te które nadają się do archiwizacji i późniejszej publikacji ich na tej stronie. Albumy wrócą do was nienaruszone, skanowanie fotografii nie narusza ich jakości.
Jeśli taki apel zakończy się powodzeniem, stworzymy razem największą galerię fotograficzną dla tego terenu, dla Wyrzyska i okolic. Jeśli nie zrobimy tego teraz to kiedy? Na strychach i w piwnicach, w kartonach i w kufrach, wszędzie tam gdzie zbyt często nie zaglądamy, niszczeje i blaknie historia tego terenu.
SERDECZNIE ZAPRASZAM.
Piotr Brzezinski – M-GOK Wyrzysk, ul. Kościuszki 15
maill: piotrbrzezinski1@wp.pl,